Ana Sayfa Cilt Bakım Uzmanları Göz Altı Morluğundan Kurtulmak Mümkün!

Göz Altı Morluğundan Kurtulmak Mümkün!

949
0
Paylaş

Göz altı morlukları kişilerin görünüşlerini etkileyen bir problemdir. Yorgunluk, uykusuzluk ve genetik etkenler göz altı morluğuna neden olmaktadır. Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Coşkun Şanverdi, göz altı morluklarının tedavisinde uygulanan yöntemleri anlattı.

GÖZ ALTI MORLUĞUNUN TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Yüzümüzde en dikkat çeken yerler şüphesiz ki gözlerdir. Daha canlı ve ışıltılı bakışlar bu yüzden oldukça önemlidir. Gün içerisindeki koşuşturmadan kaynaklanan yorgunluk, uykusuzluk, düzensiz beslenme gibi etkenler farkında olmasak da bakışlarımızı etkilemektedir. Bu gibi dış etkenlere ve genetik faktörlere bağlı olarak göz altımızda morluklar, kararmalar oluşmaktadır. Kimi insanda bu morarma ve kararmalar geçici olsa da kimi insanda kalıcıdır. Günümüzde morluk ve kararmalardan kurtulmak için birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Her ne kadar göz altı morluklarından kurtulmak için birçok krem bulunsa da bu kremler kesin çözüm değildir. Kremler yalnızca göz altına nem vererek daha sağlıklı görünmesine yardımcı olmaktadır. Geliştirilen tedavi yöntemleri arasında lazerle tedavi, yağ enjeksiyonu ile tedavi, ışık dolgusu ile tedavi gibi birçok seçenek bulunmaktadır.

LAZERLE MORLUK TEDAVİSİ:

Lazerle göz altı morluğu tedavisinde fraksiyonel lazer yöntemi kullanılmaktadır. Bu lazer yöntemiyle göz altında bulunan morlukların rengi açılmaktadır. 5 dakika süren bu işlem sonrası cilt renginde açılma olmakta ve morluklar düzelmektedir. İşlem sonrasında 3-4 gün süreyle kızarıklık ve pullanma hissedilmektedir. Fraksiyonel lazer yöntemi morluğun yoğunluğuna ve hastanın cilt tipine göre değişmekle birlikte ortalama 1 ila 3 seans arasında uygulanmaktadır.

YAĞ ENJEKSİYONU İLE TEDAVİ:

Göz altı morluğunda uygulanan bir diğer tedavi yöntemi ise yağ enjeksiyonudur. Kişinin karın bölgesinden alınan yağlar bir takım işlemlerden geçirilerek göz altına enjekte edilir. Bu yöntem cilt altı tabakasını kalınlaştırıp çöküntüleri düzeltmekte ve morlukları açmaktadır.

IŞIK DOLGUSU İLE TEDAVİ:

Göz altı morluğunda en çok kullanılan yöntem ışık dolgusu tedavisidir. Işık dolgusu tedavisinde göz altına hyalüronik asit içerikli ışık dolguları uygulanır. Uygulanacak olan hyalüronik asit miktarı kişiye göre ayarlanmalıdır. Işık dolgusunun diğer yöntemlerden farkı derinin altına değil, kemiğin üzerine gelecek şekilde uygulanmasıdır. Işık dolgusu sonrası sonuç uygulamadan hemen sonra alınmaktadır. İşlem tek seanstır, gerekirse 2 seansa bölerek yapılabilir. Dolgu süresi kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte ortalama 2 yıl kalmaktadır.5-10 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilen bu işlem sonrasında kişi ağrı hissetmemektedir. Uygulamadan hemen sonra işe ve sosyal hayata dönülebilir.

CEVAP VER

Please enter your name here
Please enter your comment!