Ana Sayfa Faydalı Bilgiler Spora giderken nasıl giyinmeliyiz?

Spora giderken nasıl giyinmeliyiz?

829
0
Paylaş

Spor mağazalarında gördüğünüz birçok ürün, etrafınızda spor yapanların giydiği kıyafetler veya televizyondaki sporcuların giydiklerine baktığınızda, aslında spor yaparken ne giyeceğinizi az çok kafanızda oturtursunuz. Nasıl spor yaparken dikkat etmeniz gereken detaylar varsa spor kıyafetleriniz konusunda mutlaka önem vermeniz gereken noktalar var. Spor yaparken giyeceğiniz kıyafet konusunda şüpheleriniz varsa, bize biraz zamanınızı ayırmanızı tavsiye ediyoruz.

Ayakkabınızı doğru seçin

Spor kıyafetleriniz arasında sizi rahat ettirecek en önemli parça belki de ayakkabılar. Ayakkabınızı seçerken birkaç unsura dikkat etmeniz gerekiyor. Öncelikle ayağınıza küçük olan veya sıkan ayakkabıları kesinlikle spor yaparken tercih etmeyin. Kullanacağınız ayakkabı mutlaka ayağınıza hareket izni vermeli. Buna ek olarak seçeceğiniz ayakkabı koşmaya uygun tasarımlarda olmalı ve sizi çok rahat ettirmeli. Uygun spor için uygun ayakkabılar seçmek çok önemli. Örneğin, tenis ayakkabılarının düz tabanları kortlara uygundur ancak koşmak için çok da uygun değildir. Bu yüzden eğer koşacaksanız, mutlaka koşu yapmaya uygun ayakkabılar seçmelisiniz. Ayakkabılarınızın içine giyeceğiniz çoraplarınızı da buna uygun olarak seçmeniz, spor yaparken geçirdiğiniz zamanın kalitesini arttıracaktır. Pamuklu ve mümkünse hava alan çoraplar kullanmanız iyi olcaktır.

Üstünüze ne giymelisiniz?

Spor yaparken yıllardır birçok kişinin “kalın giyinmek”le ilgili çeşlitli fikirleri olduğunu biliyoruz. Önce bu konuya bir açıklık getirelim. Terlemek iyi bir şey ancak kalın giyinmek aslında o kadar da tavsiye ettiğimiz bir şey değil. Özellikle sıcak havalarda spor yaparken vücudun mutlaka hava alması gerekiyor. Kalın kıyafetler yükselen nabzınızın doğru şekilde çalışmasını engelleyebilir. Dolayısıyla kıyafetlerinizi öncelikle hava alan kumaşlardan tercih etmeniz en doğrusu olacaktır. İçinize giymek için tercih ettiğiniz büstiyer tarzı giysilerin, mutlaka terlemeye izin vermesi ve terinizi hapsetmemesi gerekiyor. Üzerine giyeceğiniz tişörtlerin de aynı şekilde hava alan kumaştan olması ve özellikle bol olması spor yaparken size en çok rahat ettirecek şeylerin başında geliyor. Ardından eğer üzerinize bir eşofman üstü giymek isterseniz yine aynı şekilde bol olmasını tercih edin. Bu arada spor yaptığınız hava koşullarını da dikkate alarak soğuklarda eşofman üstü giymenin sizi sıcak tuttuğunu ve aynı zamanda kaslarınızın da sıcak kalmasını sağladığını söylemek isteriz. Kapalı havalarda veya yağmurlu havalarda spor yapacaksanız, yağmurlukla koşmak sizi hem koruyacaktır hem de hafif olduğundan dolayı rahatça hareket ettirecektir.

CEVAP VER

Please enter your name here
Please enter your comment!